2009 m. birželio 5 d., penktadienis

NAC #2. Most na Wilii

1 pav. Vilniaus Vingio siaurojo geležinkelio ir pėsčiųjų tiltas per Nerį iki Antro pasaulinio karo

Jau ilgokai mėginau stebėti kiek laiko internautai, besidomintys Vilniaus istorija, nepastebės vienos labai įdomios nuotraukos išplaukusios populiarėjančiame internetiniame archyve. Įdomu tai, kad nuotrauka ta užvadinta labai paprastai – "Most na Wilii", kas lenkiškai reiškia „Tiltas per Viliją” (supraskim, Nerį) ir prie jos neminima, kad tiltas stovėjo Vilniuje. Bet! Visų mūsų dideliam džiaugsmui – tai prieškarinis Vilniaus siaurojo geležinkelio ir pėsčiųjų tiltas per Nerį ties dabartiniu Vingio parku, jungęs Zakretą (Užvingį) su Žvėrynu.

Trumpai galima paminėti, kad tiltas ir iki karo ir po karo buvo aštuonių atramų, ~150 m ilgio ir ~7 m pločio tarp turėklų. Skirtingais laikotarpiais tilto atramos buvo apsaugotos 9-10 ledlaužių.

2 pav. Vilniaus Vingio tiltas iš Pietų pusės 1953 m. Nuotrauka iš „Vilniaus vaizdų kaitos”

Asmeniškai man išlieka tik vienas esminis klausimas. Ikikarinis tilto fermų jungimas su atramomis buvo kitokio tipo, nei pokarinis. Nėra aišku, kada kito tilto išvaizda - 1940 m. ar 1944 m.? Gal kas žinot?

Beje, atsakant į Tomo klausimą komentaruose - taip, Tomai, tai Vingio tiltas. Nes tolumoje matomas horizonto pakilimas, tai Lazdynų skardis, o kairiajame krante buvęs pastatas egzistavo ten iki XX a. 6 dešimtmečio (gal net ilgiau) ir yra matomas ir kitose šio tilto nuotraukose.

19 komentarų:

Tomas rašė...

Kažkada buvau labai nustebęs, kad toks tiltas egzistavo, forumuose daug išdiskutuota, koks jis, kada statytas, bet normalios nuotraukos niekur ir nebuvo. Todėl labai nustebau kai NAC paieškoje pirmu numeriu išmetė šį tiltą. Ieškojimo kelias buvo panašus, kaip nurodei žinutėje. Pirma paieška Wilno, antra paieška Wilii :)Manau ten dar daug ko galima rąsti pagal to meto lenkiškus mūsų krašto vietovardžius.

kept rašė...

Gal gali nurodyti kur tiksliai apie tai diskutuota, nes tuose forumuose, kuriuos skaičiau aš - nieko tikslaus nėra. Dėkoju!

Tomas rašė...

Tai manau, kad tuos pačius ir skaitėm :)
miestai.net, vilnius.borda.ru ir dar kažkokių pagal guglį rastų nuorodų.
Noriu paklausti: ar šita žinutė apie tiltą buvo planuota parašyti šiandien, ar tai visgi mano kreipimasis paskatino prabilti :)

kept rašė...

Nemaža dalis mano pranešimų čia, yra paskatinti diskusijų ir temų internete. Kaip ir rašiau, tiesiog stebėjau, kiek laiko reikia, kad dar kažkas pastebėtų ir imtų gvildenti temą "ar tik toj nuotraukoj ne tiltas Vingyje?.." :)
Būtent apie šią nuotrauką rašyti internete galvojau, bet tylėjau dėl jau minėtos priežasties :)
Atsakant į tavo klausimą - taip, tu paskatinai apie tai parašyti :)

maumaz rašė...

O tiltas buvo nugriautas? Kurioje jis maždaug vietoje pagal dabartinius tiltus?

kept rašė...

Man asmeniškai nėra žinoma ar jis buvo nugriautas ar tiesiog kapitaliai remonontuotas. Tą bandau išsiaiškinti. O buvo jis šiek tiek žemiau nei dabartinis pėsčiųjų tiltas į Žvėryną.

Grippen rašė...

Tilto vieta yra pažymėta šitame žemėlapiuke punktyru: http://www.vilniusbunkers.narod.ru/img/zie/vingis.gif
Tiltas greičiausiai buvo demontuotas 1962 m., "Tik 1962 m., kai elektrinėje pradėta kūrenti dujas ir mazutą, „siaurukas“ ir visas anglies ūkis buvo demontuoti." - apie tai buvo išdiskutuota Digerių tunelyje, http://ginklai.net/tunelis/talk/viewtopic.php?t=116

kept rašė...

Grippen,
aš esu linkęs manyti, kad tiltas demontuotas ~1959 m. Jei gerai pamenu, elektrinė imta kūrenti dujomis 1961 m. Šiaip, šitai galėsiu patikslinti. Dėl mazuto taip pat.

Paskaičiau digerių diskusiją. Visai sudomino, tik kad nieko naujo neatskleidė. Ten dažnai klystama pateikiant faktus. Taip iki galo ir neišsiaiškinama tilto pastatymo data ir pan. Tiesa, senokai diskutuota, tai gal žinios kiek pagausėjo? Kaip dabar laikosi tas forumas? Kaip siauruko tema? Gal plėtojama kur kitur?

Beje, kiek sugebėjau išsiaiškinti, lenkiško laikotarpio tilto išvaizda kito ne anksčiau nei 1940 m. liepa. Taigi, lieka tarpas 1940 m. liepa-1947 m. Man kol kas įtikinamiausia 1944 m. liepos 7 d.

Grippen rašė...

Dėl Vilniaus elektrinės aprūpinimo kuru gali būtų išsiaiškinti Energetikos muziejuje. Gal net užuominų apie tilto demontavimo datą pavyktų rasti.
Kuo paremta versija apie tilto išvaizdos pasikeitimą 1944 m.? Wikipedijoje juk aiškiai parašyta, kad Lietuvos Kariuomenės inžinieriai pastatė tiltą 1940 m. - tai cituojama Digerių forume.
Digerių forumas šiuo metu yra apmiręs - visi reikšmingesni Lietuvos požeminiai objektai jau aplankyti, o tiltų istorijos tyrinėjimas visgi nėra pagrindinis digeriavimo tikslas.

kept rašė...

Gripppen,
Citata apie tai, kad tiltas pastatytas 1940 metais yra iš 1980 m. išleistos A. Stumbro, J. Martusevičiaus ir kt. knygelės „Lietuvos energetika”. Citata ši yra neteisinga ir nepagrįsta. Tiltas pastatytas dešimčia metų anksčiau. Tai patvirtina ir internete sklandantis ~1930 m. Vilniaus žemėlapis. Tikslaus šaltinio kol kas pateikti negaliu. Be to, mano pateikta pirmoji šio įrašo nuotrauka yra datuota 1936 m. kovu. Taigi, jei iki pat 1940 metų liepos mėn. (tai patvirtina mano matyta nuotrauka datuota šiuo laiku) tiltas nebuvo pakitęs, tai įtikinamiausia data, kada jis buvo sunaikintas, man yra 1944 liepos 7 d.
Nebent jį buvo sunaikinę ar apgadinę 1941 m. nuo vokiečių besitraukiantys sovietai...

Grippen rašė...

Taigi visi sutariam, kad Vingio parko siauruko tiltas buvo pastatytas dar iki 1940 metų. Bet tai nereiškia, kad medinio tilto negalėjo sudeginti kokie želigovskininkai, ir kad LK inžinieriai jo negalėjo atstatyti tais pačiais 1940 metais.
Gal yra galimybė sukontaktuoti su "Lietuvos Energetika" autoriais ir sužinoti kokiais šaltiniais jie rėmėsi?
Bandžiau paieškoti tilto 1944 metų vokiečių ortofoto, bet lyg tyčia tiltas vos per plauką nepakliuvo į kadrą :-/
http://www.rytufrontas.net/e107_plugins/content/content.php?content.52

Ir, beje, kuo ypatinga 1944 Liepos 7? Kuo ji geresnė ar blogesnės už kitas tų metų Liepos pirmųjų dviejų savaičių dienas?

kept rašė...

Grippen,

1. Sutarkim, kad tiltas buvo pastatytas 1930 m. :)
2. Tiltą sudeginti, žinoma, galima buvo, bet jei jį kas ir atstatinėjo, tai nebent buvusios Lietuvos kariuomenės inžinieriai, nes 1940 m. liepos pabaigoje Lietuva jau buvo TSRS sudėtyje. O kaip minėjau iki 1940 m. liepos tilto išvaizda nesikeitė.
3. Kiek man teko bendrauti su „Lietuvos energetikos” autoriais ar bendraautoriais, tai niekas per daug nesigilina iš kur viena ar kita data – išgirsta ji būna tiesiog vartojama ir tiek, neminint šaltinio arba sakant „pats mačiau”. Taip jau yra su energetikos istorikais – tikrai vertų tokio vardo yra kokie du (dabar jau gal tik vienas)(čia mano asmeninė nuomonė).
4. 1944 m. liepos 7 d. ypatinga tuo, kad greičiausiai tą dieną vokiečiai susprogdino didžiąją dalį Vilniaus pramonės objektų - tiltus, fabrikus, vandentiekio stotis, elektrinę ir t.t.

Grippen rašė...

Būtų įdomu daugiau sužinoti apie 1940 Liepos tilto nuotrauką. Aišku dar įdomiau būtų ją pamatyti :)
O dėl 1944 m. liepos 7 d. - vargu ar vokiečiai patys būtų jį tada sprogdinę - juk vėliau būtent per Vingio parką pasitraukė į Vakarus. Tik va nerandu informacijos apie tilto būklę vokiečių atsitraukimo metu.

brachka rašė...

Dėl VE aprūpinimo kuru galiu pasakyti, kad jau 1956 m. jį nebuvo galimybės gabenti geležinkeliu, nes tais metais buvo išardytas ruožas nuo Gerosios Vilties gatvės iki tada dar planuotos statyti Vingio parko Estrados. Be to nepamirškime, kad jau nuo 1951 m. po truputi veiktė VE-2.

kept rašė...

Juo labiau, svarbu prisiminti, kad 1958 m. Vingio tiltas buvo labai stipriai apgadintas pavasarinio potvynio ir po jo jis nebebuvo remontuotas. Be to, A. Luchtanas minėjo, kad 1959 m. tiltas jau buvo avarinis.

VanagaS rašė...

Šilo tiltą 1944 liepą susprokdino Wermachto kariai, nes prie tilto buvo įrengtas gynybos postas ir kia jis neatlaikė RA puolimo, susprokdino tiltą ir toliau Antakalnio gatve traukėsi link centro.

Vingio parko siaurukas VISIŠKAI netiko vokiečių atsitraukimui iš parko, nes atsitraukus per jį patenki į Karoliniškių kalvas,kuriomis nepatogu trauktis, be to ta kryptis yra visiškai priešinga numatytam vokiečių traukimuisi. Wermachto daliniai traukėsi pasroviui iš parko. Dalis traukėsi tuo pačiu krantu, dalis forsavo upę (be to upė ten sekli).

VanagaS rašė...

* PATAISAI: "Vingio parko siauruko tiltas VISIŠKAI netiko vokiečių atsitraukimui"

kept rašė...

VanagaI,
mano tinklaraštis persikėlė, tad Jūsų komentarą pacitavau prie šito pačio straipsnio, tik kitoje sistemoje.
Nuoroda štai čia...

http://mylimasvilnius.wordpress.com/2009/06/05/nac-2-most-na-wilii/

Anonimiškas rašė...

Hello,

have a look at

http://www.histoquiz-contemporain.com/forum/viewtopic.php?f=76&t=2968

There is a picture of the destroying of that (?) bridge.

Vilnius-Fan

(from germany)